Zadaj pytanie on-line

Gwinciarka do gwintów M4-M10 450W R 10E HD SPARKY

  • Dodaj recenzję:
  • Kod produktu: 12000205200
  • Producent: SPARKY
  • Kod producenta: 4021757019479
  • Dostępność: Sklep Wrocław - realizacja 1-2 dni robocze Sklep Wrocław - realizacja 1-2 dni robocze
  • szt.
  • Cena netto: 535,77 zł 698,00 zł 659,00 zł

Dane techniczne:
Prędkość obrotowa bez obciążenia [min-1] w prawo: 0-520; w lewo 0-1040
Uchwyt wiertarski [mm] M4 - M10
Moc [W] 450
Średnica kołnierza [mm] 43
Waga [kg] 2,3

Opis:
Dwuszczękowy uchwyt narzędziowy
Automatyczna zmiana kierunku obrotów podczas cofania urządzenia
Kontrola obrotów poprzez nacisk na włącznik
Blokada pracy ciągłej
Obudowa przekładni ze stopu magnezowego
Uchwyt na pasek
Ergonomiczny uchwyt
Samoodłączalne szczotki
Podwójna izolacja

Test gwinciarki SPARKY R 10E

Gwinciarka SPARKY R 10E na pierwszy rzut oka może być pomylona z klasyczną wiertarką o konstrukcji w kształcie litery „L”. Wizualnie różni ją inny uchwyt narzędziowy. Gdy jednak przyjrzymy się jej bliżej i zagłębimy w konstrukcyjne niuanse, okaże się, że to narzędzie o wielu specyficznych rozwiązaniach, niespotykanych w zwykłej wiertarce.

Sercem gwinciarki SPARKY R 10E jest niewielki silnik o mocy 450 W. Jest on tak dobrany, aby maksymalna średnica nacinanych gwintów była bezpieczna dla pracy „z ręki” z jednoczesnym utrzymaniem precyzji gwintowania. Sam wspomniany silnik to klasyczna komutatorowa konstrukcja jednofazowa, a więc najczęściej stosowana we wszystkich eleketronarzędziach sieciowych. Baczniejszą uwagę warto zwrócić na przekładnię gwinciarki. Okazuje się bowiem, że jej maksymalna prędkość obrotowa w prawo to 520 obr./min, a w lewo 1040 obr./min. Wartości ta zostały dobrane tak, aby zapewnić wysoką precyzję pracy i ograniczyć do minimum ryzyko złamania gwintownika. Prędkości obrotowe w prawo i w lewo pełnią odmienne funkcje. Prawe obroty służą do gwintowania, a więc muszą być mniejsze od lewych i przy tym mieć większy moment obrotowy, aby gwintownik bez problemu pokonywał opory materiału. Lewe obroty służą do wykręcania gwintownika, a więc mogą być większe i mieć mały moment obrotowy, gdyż duży nie jest do niczego w tej operacji potrzebny.

Kierunek obrotów w gwinciarce zmieniany jest mechanicznie, a nie elektrycznie jak w wiertarkach. Prawe obroty, mówiąc językiem informatyków, są domyślne. Zatem obroty zmienia się z prawych na lewe. W tym celu podczas operacji gwintowania, gdy wykonaliśmy gwint i gwintownik jest unieruchomiony w otworze, czyli gwinciarka jest chwilowo wyłączona, pociągamy maszynę osiowo w stosunku do gwintowanego otworu w kierunku przeciwnym do gwintowania, co powoduje wyciągnięcie jej wrzeciona i zmianę przełożenia, a po włączeniu – zmianę kierunku jego obracania na lewy. Wrzeciono będzie się obracać w lewo do momentu aż przestaniemy ciągnąć gwinciarkę, co samoczynnie nastąpi w momencie wyjścia gwintownika z otworu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które wprawnemu operatorowi pozwala błyskawicznie zmienić kierunek obrotu gwintownika. A ponieważ podczas gwintowania tę czynność wykonuje się dość często, to zastosowanie przekładni nawrotnej podnosi komfort i szybkość pracy.

Jednym z elementów konstrukcyjnych gwinciarki SPARKY R 10E, które na pierwszy rzut oka odróżniają ją od klasycznej wiertarki, jest uchwyt narzędziowy. To konstrukcja dwuszczękowa, która zapewnia osiowe zamocowanie gwintownika w gnieździe. Szczęki zaciskane są śrubowo przy użyciu klucza imbusowego. Uchwyt ma kulkowe zamocowanie we wrzecionie, a więc podczas gwintowania może być osiowo pochylany na boki. Umożliwia to prawidłowe gwintowanie z „ręki” i tym zamym zabezpiecza nas przed złamaniem gwintowników.

Podczas testów gwinciarką w stalowym płaskowniku o grubości 11 mm wykonaliśmy gwinty M5, M6 i M8 za pomocą gwintowników 1-stopniowych. W tym celu najpierw wywierciliśmy otwory przelotowe za pomocą wiertarki o średnicach wynoszących odpowiednio 4,2, 5,5 i 6,8 mm. Nasze wrażenia z gwintowania gwinciarką SPARKY R 10E są następujące: urządzenie ma optymalne parametry do wykonywania tego typu operacji w jego zakresie pracy, jest sterowalne, co pozwala dobrać odpowiednie obroty i osiągnąć dużą wydajność pracy i dokładność gwintów, jak też łatwe w obsłudze. Podczas pracy nim należy pamiętać o odpowiednim dobraniu średnic otworów do używanych gwintowników, jak też o delikatnej pracy, gdyż za duże obroty mogą być przyczyną pękania gwintowników.

Wymagana rejestracja na stronie producenta